Adaś do dziś ma problem z prawidłowym trzymaniem ołówka czy kredki ale
przez kilka miesięcy pracy, zrobiliśmy duże postępy. Początkowo synek
trzymał kredki w zaciśniętej pięści i nic nie dał sobie zmienić, bo była
awantura:-) Dopiero stopniowo z czasem zaczął się otwierać na
współpracę.
Kupowałam oczywiście trójkątne kredki, grube i wyprofilowane, ale
przede wszystkim postawiłam na pracę nad rozwinięciem większej
sprawności dłoni, czyli małej motoryki.
Poniżej przedstawiam plakat, za zgodą właściciela:-)
o prawidłowych chwytach ołówka
Ostatecznie zdecydowałam się za zakup nakładek korygujących dla synka i
nie żałuję, bo bardzo nam pomogły. Nakładki są przeznaczone dla dzieci
prawo i
lewo ręcznych. Redukują napięcie mięśni palców podczas pisania oraz
wyrabiają prawidłowy nawyk trzymania długopisu.
Jednym z fajnych sposobów, który synkowi przypadł do gustu, jest założenie gumki na rękę,
ale tak aby nie uciskała, tylko delikatnie przytrzymywała ołówek w odpowiednim miejscu.
Tu korzystamy z wyprofilowanego pióra kulkowego, też bardzo fajna rzecz:-)
Jedna z moich czytelniczek dodała do listy ciekawą propozycję:
Prawidłowe
trzymanie kredki ćwiczyłam przez pół roku z moim autystycznym 5cio
letnim wychowankiem; nakładałam na kredki piłeczkę - pingpongową.
Początkowo trzymał kredkę za piłeczkę, potem zachęcałam go, żeby chwytał
kredkę poniżej piłeczki gdzie automatycznie
wymuszany był prawidłowy chwyt. Po połowie roku ćwiczeń chłopiec -
nieświadomie - zaczął sam prawidłowo trzymać kredkę.
Zrobiliśmy według wskazówek i według mnie pomysł godny polecenia.
Szczególnie dla małych dzieci, takich co trzymają kredkę zaciskając ją w
pięści,oraz dla dzieci korzystających z rożnego rodzaju terapii
wspomagających rozwój.
Przygotowanie ręki do właściwego trzymania przyborów do pisania, najlepiej zacząć od wdrażania dziecka do manipulowania różnymi przedmiotami. Mogą to być klocki, koraliki, wszystkie małe przedmioty, którymi dziecko może się bawić, wykonując wiele skomplikowanych ruchów.
Większość zabaw wspierających pracę dłońmi umieszczam na blogu
pod etykietą: Mała Motoryka
Aby nie zamęczyć dziecka rysowaniem szlaczków przedstawiam1.Rysowanie kredą
2.Zakładanie słomek na wykałaczki wbite w kartonik
3. Zabawy manualne w piasku, przesypywanie, poszukiwanie różnych przedmiotów
4. Różne zabawy słomką, tu przenosimy groch z miseczki na talerzyk,
ale można też puszczać bańki mydlane:-)
5. Przenoszenie rożnych przedmiotów za pomocą szczypiec i kombinerek
6. kolejna zabawa słomkami
7. Wycinanie nożyczkami
8. Lepienie z plasteliny, robienie wałeczków, my budujemy labirynt:-)
9. Segregowanie, układanie i manipulowanie różnymi przedmiotami
10. Zakręcanie i odkręcanie nakrętek
11. Układanie wzorów z zapałek
12. Przewlekanie, nawlekanie, wyszywanie itp.
13. Zabawy i twórczość w glinie
14. Manipulowanie łyżeczką, tu karmimy stworka:-)
15. Nawlekanie nakrętek od butelek na wykałaczki według wzoru
16. Malowanie farbami, pędzelkiem i dłońmi
17. Wbijanie gwoździ
18. Zakładanie gumek na wbite gwoździe, przekładanie ich i zabawa kulkami,
doskonała praca palców i dłoni:-)
19. Wkręcanie i wykręcanie śrubek:-)
Mam nadzieję, że trochę pomogłam i wasze dzieci już wkrótce również będą prawidłowo posługiwać się kredkami i przygotują swoje dłonie do nauki pisania:-

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz